Adres
Robaszewska&Płoszka Radcowie Prawni
ul.Sienna 83 lok. 406,
00-815 Warszawa

ZAKŁADANIE I PROWADZENIE JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na zasadach jak obywatele polscy, o ile posiadają numer PESEL.

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce konieczne jest zarejestrowanie jej w specjalnym rejestrze tj. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zarejestrowanie możliwe jest również online.

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą powinieneś m.in.:

1. wybrać nazwę pod jaką chcesz prowadzić działalność, w skład której powinny wchodzić imię i nazwisko;

2. wskazać adres, pod którym będziesz prowadził działalność (pamiętaj, że musisz posiadać tytuł prawny do danej nieruchomości);

3. wybrać przedmiot swojej działalności według kodu z Polskiej Klasyfikacji Działalności;

4. wybrać formę opodatkowania,

5. wybrać datę rozpoczęcia działalności, która nie może być wcześniejsza od daty rejestracji.

Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji rachunkowej i księgowej. Dokumentację taką możesz prowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług księgowej lub biura rachunkowego.

Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w działalności gospodarczej rachunek firmowy lub swój rachunek prywatny muszą być jednak jego jedynym posiadaczem.

Przedsiębiorca jest również zobowiązany do rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Rozpoczynającym działalność przysługują różnego rodzaju zniżki w tym zakresie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności