Polskie przepisy przewidują obecnie trzy formy opodatkowania dla osób rozpoczynających prowadzenie jednoosobowych działalności gospodarczych w zakresie podatku dochodowego:
1. zasady ogólne (tzw. skala podatkowa) – najczęściej stosowana forma opodatkowania, która polega na opodatkowaniu dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy osiągniętym przychodem a kosztami jego uzyskania. Jeżeli roczna wysokość dochodu w danym roku wyniesie do 120 000 zł stawka podatku wynosi 12%. Jeżeli roczna wysokość dochodu w danym roku wyniesie ponad 120 000 zł stawka podatku wynosi 32%.
2. podatek liniowy – polega na opodatkowaniu dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy osiągniętym przychodem a kosztami jego uzyskania stawką 19% bez względu na jego wysokość.
3. ryczał z przychodów ewidencjonowanych – polega na opodatkowaniu osiągniętego przychodu. Tym samym podstawą opodatkowania nie może być pomniejszona o poniesione koszty. Nie każdy rodzaj działalności gospodarczej może być opodatkowany ryczałtem. Stawka podatku uzależniona jest od rodzaju opodatkowanej działalności.
Bez względu na formę opodatkowania, podatek dochodowy rozliczany jest rocznie. W ciągu roku przedsiębiorca jest natomiast zobowiązany do wpłat miesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy.